Holtery EKG? – wszystko co trzeba wiedzieć o badaniu

Badanie Holtera jest rodzajem elektrokardiogramu, który umożliwia ciągłe monitorowanie rytmu i aktywności elektrycznej serca, przez okres 24-48 godzin. Do badania – znanego również jako Holter EKG lub dynamiczny elektrokardiogram wg Holtera – wykorzystuje się specjalny instrument zasilany bateryjnie, zwany przenośnym elektrokardiografem.

Na czym polega badanie holter EKG? – wyjaśniamy

Holter EKGrozmieszczenie elektrod polega na instalacja przenośnego elektrokardiografu, jest to szybki i bezbolesny zabieg, który polega na nałożeniu na klatkę piersiową niektórych metalowych płytek, zwanych elektrodami.

Pomysł stworzenia przenośnego elektrokardiografu, który rejestruje czynność serca przez określoną liczbę kolejnych godzin, wynika z potrzeby identyfikacji tych nieciągłych, sporadycznych zmian w przewodnictwie elektrycznym serca, które podstawowe EKG z trudem podkreśla (zwykle z powodu problemów z czasem).

Holter EKG jest idealnym narzędziem diagnostycznym w przypadku zaburzeń rytmu serca, które charakteryzują się „przychodzeniem i odchodzeniem”.

Jak przygotować się do badania holter EKG? – musisz to wiedzieć

Jeśli chodzi o fazę przygotowawczą, pierwszą ważną kwestią jest uniknięcie przypadkowego lub dobrowolnego usunięcie przenośnego elektrokardiografu podczas całego czasu trwania badania. Druga ważnym instrukcja polega na prowadzeniu dziennika, w którym zapisuje się wszelkie nieprawidłowości odczuwane w czasie badania holtera. Dzięki dziennikowi kardiolodzy są w stanie postawić dokładniejszą diagnozę ostateczną.

Trzecią ważną instrukcją jest prowadzenie normalnego trybu życia. Wszelkie odchylenia w rzeczywistości mogą zniekształcić wyniki badania holtera. Należy również trzymać się z dala od metalowych przedmiotów takich jak mikrofalówki, koce elektryczne, maszynki do golenia czy elektryczne szczoteczki do zębów. Należy unikać również telefonów komórkowych i komputerów, gdyż mogą zaburzyć badanie.

W niektórych przypadkach to, co wyłania się podczas badanie holtera, nie wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy choroby serca. Istotne jest, jeśli w ciągu 24-48 godzin procedury diagnostycznej serce pacjenta nie wykaże podejrzanych zmian na podstawie badania przedmiotowego i wywiadu a zapis elektrokardiograficzny jest wolny od istotnych anomalii, można powtórzyć badanie.

  Odnawianie zawodówek