Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe – można łączyć?

Piękne, eleganckie i niedrogie. System ogrzewania podłogowego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają gust estetyczny, odrzucają tradycyjne grzejniki, a przede wszystkim chcą zaoszczędzić pieniądze. Jednocześnie ogrzewana podłoga jest w stanie zapewnić dobre samopoczucie i komfort w całym domu. Pojawia się jednak pytanie czy panele winylowe na ogrzewanie podłogowe mogą być stosowane?

Panele winylowe opor cieplny – poznaj możliwe rozwiązania

Pytanie o panele winylowe pod ogrzewanie podłogowe to najczęściej zadawane pytanie przy podejmowaniu decyzji o montażu podłogi ogrzewanej w domu. Obecny rozwój technologiczny pozwala na montaż praktycznie każdego rodzaju podłogi. Zatem panele winylowe są jak najbardziej trafnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że istotna jest grubość paneli. Oczywiście im cieńsze tym lepiej będą przewodzić ciepło. Czytaj więcej na: Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe

Przepuszczalność zmienia się w zależności od dwóch czynników: grubości i przewodności cieplnej. Jeśli grubość posadzki jest niewielka, przewodność cieplna będzie wysoka, a zatem zdolność do przenoszenia ciepła pochodzącego od dołu będzie lepsza.

Ten rodzaj podłogi ma stabilny rodzaj tworzywa i jest mniej podatny na rozszerzalność cieplną. Ponadto panele winylowe na ogrzewaniu podłogowym idealnie nadają się do montażu na klej, a tym samym do promienników podłogowych. Unikać jednak należy stosowania klejów zawierających formaldehyd, który jest szkodliwą substancją, a wraz z ciepłem przedostałaby się do środowiska.

Panele winylowe na ogrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Tradycyjne systemy grzewcze działają dzięki konwekcyjnym ruchom powietrza. Systemy ogrzewania podłogowego, w przeciwieństwie do grzejników nie wytwarzają ruchu powietrza. Dystrybucja ciepła w systemie ogrzewania podłogowego odbywa się poprzez promieniowanie. W przypadku grzejników mówimy o zasadzie konwencji. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Sprawdź również artykuł: Panele winylowe do kuchni

  Gdzie postawić pralkę

Systemy ogrzewania podłogowego uważane są za bardziej higieniczne, ponieważ nie wznoszą kurzu. Cały sprzęt jest umieszczony pod podłogą. Dlatego w przeciwieństwie do grzejników, w których również krąży kurz, powodując dyskomfort dla alergików, systemy te mają pozytywny wpływ na organizm. Zastosowane panele winylowe na ogrzewaniu podłogowym zwiększają komfort użytkowania.