Urządzenie wejścia- wyjścia przeznaczone jest do komunikacji systemu komputerowego z użytkownikiem lub innym systemem przetwarzającym dane. Często służy do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Przykładem może być mysz komputerowa przetwarzająca ruch dłoni, odbiornik GPS- faktyczne położenie geograficzne, a monitor komputerowy rzutuje dane na obraz. Elektronika zintegrowana. Dane wejściowe przekazywane są do systemu, natomiast dane wyjściowe są wysyłane z systemu. Oprócz u. Wejścia- wyjścia (np. karta sieciowa, modem) wyróżnia się u. wejścia (np. klawiatura, mysz komputerowa, kamera internetowa, mikrofon) i u. wyjścia (słuchawki, drukarka, monitor, głośniki). Część u. wejścia- wyjścia znajduje się wewnątrz obudowy komputera, pozostałe, które dołączone są do systemu za pomocą przewodów lub komunikują się w inny sposób, noszą nazwę peryferyjnych. U. wejścia- wyjścia posiadają interfejs pozwalający na komunikację z systemem i jednoznaczne adresowanie urządzenia. Technika wykonania to połączenie odpowiedniej specyfikacji elektrycznej i logicznej, dzięki którym komunikuje się z systemem, do którego jest dołączony.
Archiwum miesiąca: czerwiec 2013
Piły i jej rodzaje
Piła to samodzielne narzędzie lub urządzenie (jego część) o ząbkowatym ostrzu służącym do przerzynania materiałów tj. metal, drewno, kamień, i innych ciał stałych. Technika pracy jest następująca: ostrze wprawia się w ruch za pomocą mięsni, energii elektrycznej, parowej, wodnej- zależnie od rodzaju piły. Piła zbudowana jest z brzeszczota napiętego w ramie lub z jednym czy dwoma uchwytami służącymi do poruszania. Kształt zębów piły zależny jest od rodzaju materiału poddawanego obróbce, kierunku cięcia i wymaganej precyzji cięcia. Zęby piły mogą posiadać kształt klinowaty, łukowaty lub kwadratowy. Brzeszczot piły jest stalowy, a zęby piły stanowią z brzeszczotem całość. Zęby piły mogą być miejscowo hartowane w celu zmniejszenia ich tępienia. Piły w formie stalowej taśmy napiętej w ramie lub z uchwytami poruszają się ruchem posuwisto – zwrotnym wykorzystując jeden (pchanie lub ciągnięcie) lub obydwa (piła dwuręczna) cykle robocze. Piły jednouchwytowe są przystosowane do cięcia przez pchanie, co wymaga znacznych umiejętności manualnych. Można wyróżnić następujące, podstawowe rodzaje pił: ręczne (ramowe, jednouchwytowe, poprzeczne do drewna okrągłego i prętów), mechaniczne (trak, piła tarczowa, piła taśmowa, pilarka łańcuchowa, wyrzynarka, pilarka szablasta). Tak, więc można przerzynać metodą tradycyjną, może to zrobić również elektronika.
Wiertarka- narzędzie wielofunkcyjne
Wiertarka to urządzenie do wiercenia, rozwiercania oraz pogłębiania okrągłych otworów przy pomocy wiertła. Używając odpowiednich akcesoriów można ja wykorzystać do innych celów, np. szlifowania. Można wyróżnić wiertarki: ręczne, kolumnowe, stołowe, udarowe, rewolwerowe, współrzędnościowe, wielowrzecionowe. Wiertarka wraz ze specjalnymi przystawkami jest praktycznym elektronarzędziem. Oprócz wiercenia otworów w materiałach używając wierteł lub frezów można wykorzystać ja do szlifowania drewna, czyszczenia metalu, pompowania wody i płynów, wkręcania i wykręcania wkrętów i śrub, ostrzenia wierteł do metalu oraz do frezowania. Oprócz tego można używając specjalnych nasadek wiercić i wkręcać w trudno dostępnych miejscach, a także w pionie. Technika pracy z tym narzędziem jest bardzo zróżnicowana i można ją dostosować do swoich potrzeb. Wiertarki udarowe można stosować do wiercenia z udarem w cegle, betonie, i. in, ale ze względu na niską wydajność prace te wykonuje się młotowiertarkami. Im bardziej rozwinięta elektronika i elektrotechnika, tym praca będzie wydajniejsza, a wykonawca zużyje mniej siły podczas użytkowania narzędzia.